Jak działają systemy automatyki do bram?
- Szczegóły
Systemy automatycznej obsługi bram wjazdowych, przemysłowych, garażowych lub szlabanów są bardzo wygodnym i oszczędzającym czas rozwiązaniem. Dzięki nim można szybko wjeżdżać i wyjeżdżać autem bez konieczności wysiadania z niego, co przyda się szczególnie wtedy, gdy na zewnątrz pada deszcz lub zrobi się bardzo zimno. Wystarczy naciśnięcie pilota sterującego, aby skrzydło bramy się otworzyło, a później zamknęło. W jaki sposób jednak działają takie systemy automatyki i jakie elementy są w nich najważniejsze?
Główne elementy bram automatycznych i zasady ich działania
Systemy automatyki w bramach składają się z kilku elementów, wśród których najważniejszy jest siłownik. Warto zwracać uwagę na jego moc, o której zwykle informują sami producenci, ponieważ to od niej zależy działanie całej bramy, a także to, czy będzie ona otwierała się szybko i sprawnie. Sam siłownik zbudowany jest z silnika elektrycznego oraz przekładni, która pozwala zmieniać ruch obrotowy na liniowy i w ten sposób, zależnie od potrzeb, otwierać lub zamykać bramę.
Siłownik to część napędzająca bramę automatyczną i pozwalająca na ruch jej skrzydła, natomiast kolejnym istotnym elementem całego układu staje się centrala sterująca, czyli odbiornik. To właśnie on pozwala na zarządzanie pracą całości, to znaczy decyduje, kiedy siłownik zaczyna działać i kiedy kończy. Dodatkowo znajdująca się w tym miejscu fotokomórka zapobiega zamykaniu się bramy zbyt wcześnie, czyli wtedy, gdy auto jeszcze przez nią przejeżdża.
Wreszcie ostatni, ale nie najmniej ważny, fragment systemu to pilot, który pozwala zdalnie kontrolować pracę całego układu. Czasem dodaje się do niego antenę, która zwiększa zasięg i pozwala sterować nim z większej odległości od bramy. To właśnie dzięki pilotowi brama może zostać otwarta lub zamknięta bez konieczności wychodzenia z samochodu. Poza tymi głównymi elementami w systemach automatyki znaleźć się mogą również lampy sygnalizacyjne, które swoim światłem ostrzegają o tym, że brama jest włączona i informują osoby postronne, by się do niej nie zbliżały.